Nyírábrány Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2020. március 4-én megtartott képviselő-testületi ülésén a 39/2020. (III. 4.) önkormányzati határozatával úgy határozott, hogy egyetért a Székely Nemzeti Tanács (székhely: 520009 Sepsiszentgyörgy, Konsza Samu utca 21., Románia, képviseli: Izsák Balázs elnök) által indított „Kohéziós politika a régiók egyenlőségéért és a regionális kultúrák fenntarthatóságáért” elnevezésű polgári kezdeményezés tárgyával, céljaival és támogatja azt.
A Székely Nemzeti Tanács a közvetlen demokrácia elvei mentén 2003. július 7-én Gyergyócsomafalván megalakult, a Székelyföld őshonos közösségének, a Székelységnek a közképviseleti testülete.
Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke 2020. január 14-én kelt levelével fordult a megyei önkormányzathoz, hogy működjön közre a SZNT által benyújtott „Kohéziós politika a régiók egyenlőségéért és a regionális kultúrák fenntarthatóságáért” elnevezésű európai polgári kezdeményezés támogatásának ösztönzésében.
Az európai polgári kezdeményezés intézményét a Lisszaboni Szerződés vezette be a következőképpen: „legalább egymillió uniós polgár, akik egyben a tagállamok egy jelentős számának állampolgárai, kezdeményezhetik, hogy az Európai Bizottság – hatáskörén belül – terjesszen elő megfelelő javaslatot azokban az ügyekben, amelyekben a polgárok megítélése szerint a Szerződések végrehajtásához uniós jogi aktus elfogadására van szükség”.
A közvetlen demokráciának, a „nép” közvetlen beavatkozásának a modern képviseleti rendszerekben három intézményes formája alakult ki. Ezek a népszavazás, a népi kezdeményezés, és a visszahívás. Az Európai Unióról szóló szerződés megerősíti az uniós polgárság intézményét, és tovább fokozza az Unió demokratikus működését többek között azáltal, hogy kimondja, minden polgárnak joga van ahhoz, hogy részt vegyen az Unió demokratikus életében az európai polgári kezdeményezés révén. Ez az eljárás lehetővé teszi a polgárok számára, hogy közvetlenül forduljanak a Bizottsághoz olyan kéréssel, amelyben a Szerződések végrehajtása céljából uniós jogi aktusra irányuló javaslat beterjesztésére hívják fel a Bizottságot, hasonlóan az Európai Parlament, valamint a Tanács számára biztosított joghoz. A magyar jogban ezt a népszavazás kezdeményezéséről, az európai polgári kezdeményezésről, valamint a népszavazási eljárásról szóló 2013. évi CCXXXVIII. törvény szabályozza.
A Székely Nemzeti Tanács hat évig pereskedett a polgári kezdeményezés elindításának lehetőségéért, míg végül sikerrel járt.
Az Európai Bizottság 2019. 04. 30-án döntött a „Kohéziós politika a régiók egyenlőségéért és a regionális kultúrák fenntarthatóságáért” című polgári kezdeményezésről. A döntés hatályba lépése 2019. május 7., amely időponttól számított egy évig, azaz 2020. május 7. napjáig van lehetőség aláírás gyűjtésére legalább 7 tagország 1 millió állampolgárától.
A Bizottság által bejegyzett polgári kezdeményezés tárgya a következő: „Az Unió kohéziós politikája kezelje kiemelt figyelemmel azokat a régiókat, amelyeket nemzeti, etnikai, kulturális, vallási, nyelvi sajátosságok különböztetnek meg az őket körülvevő régióktól.”
A kezdeményezés célja ezen térségek segítése az őket leginkább veszélyeztető gazdasági változásokat követő spontán folyamatokkal - mint a munkaerő elvándorlás és az ezzel járó asszimilációs folyamatok -, az esetleges gazdasági diszkriminációval szemben.
A javasolt polgári kezdeményezés értelmében: „A fentiekben jelzett régiók, köztük a közigazgatási hatáskörökkel nem rendelkező földrajzi körzetek lemaradását úgy kell megelőzni, a gazdasági, társadalmi és területi kohézió feltételeit fenntartani, hogy közben sajátosságaik ne változzanak meg.” A kitűzött célok elérésének kiemelt eszköze lehet az, ha ezen régiók számára is biztosított a strukturális alapokhoz, illetve minden más EU alaphoz, forráshoz, programhoz való hozzáférés esélyegyenlősége, és garanciák biztosítják a sajátosságaik fenntarthatóságát, a megfelelő gazdasági fejlődés lehetőségét. A kulturális sajátosságok megőrzése kihatással van az adott régiók, a tagállamok, és ezáltal az Unió gazdasági életére és fejlődésére, valamint hozzájárul az Unió gazdasági, társadalmi és területi kohéziójának megerősítéséhez.
Az eljárás jelenleg az aláírásgyűjtés szakaszában jár, és kizárólag a megfelelő számú aláírást követően vizsgálja a Bizottság a polgári kezdeményezést, határozza meg az arra vonatkozó jogi, illetve politikai következtetéseit, és dönt arról, hogy el kíván-e, és amennyiben igen, akkor milyen módon szándékozik eljárni az ügyben.
A támogatói nyilatkozatok aláírására elektronikus formában a következő linken https://eci.ec.europa.eu/010/public/#/initiative van lehetőség, ahonnan a polgári kezdeményezés részletes tartalma is elérhető. A papír formátumú támogatói nyilatkozat a következő linken tölthető le: http://nemzetiregiok.eu/wp-content/uploads//2019/06/ECI-Support-Statements-Form-51-HU-HU.pdf. A dokumentumok tartalmát az egyes tagállamok eltérő módon szabályozhatják. A begyűjtött támogatói nyilatkozatok ellenőrzését és igazolását az egyes országok illetékes hatóságai, hazánkban a Nemzeti Választási Iroda végzi.
A kezdeményezés sikeressége hosszútávon hozzájárulhat ahhoz, hogy Európa őshonos nemzeti közösségei, köztük a határon túli, a székelyföldi, kalotaszegi, pártiumi és felvidéki magyarok is megőrizhessék kulturális identitásukat, mégpedig a saját szülőföldjükön.
Nyírábrány, 2020. március 4.
Nyírábrány Nagyközség Önkormányzata